From the Blog

1 stycznia 2014

Przezwyciężyć bariery niepełnosprawności

Właściwy dobór wózka inwalidzkiego jest niezwykle ważny podczas poruszania się nim przez osobę niepełnosprawną lub posiadającą pewne ograniczenia ruchowe. W wielu przypadkach przestrzeń, w której przychodzi żyć każdej z tych osób posiada pewne bariery i ograniczenia architektoniczne.

W celu dokonania zakupu odpowiednio przystosowanego wózka warto zastosować się do kilku niezmiernie ważnych sugestii mogących wpłynąć na poprawę funkcjonowania i wygodę użytkowania tego przedmiotu. Elektryczne wózki inwalidzkie są tego rodzaju przedmiotami, które w olbrzymiej części powinny zapewnić poprawę funkcjonowania osób z nich korzystających, dlatego też tak istotne jest ich jak najbardziej właściwe dopasowanie.Jedną z podstaw właściwego wyboru będzie bez wątpienia umiejętny dobór wózka do wzrostu osoby mającej z niego korzystać. Każdy dobrze wymierzony i dopasowany wózek elektryczny powinien uwzględniać głębokość siedziska mierzoną odległością w pozycji siedzącej. Jest to odległość wewnętrznej strony kolan do końca pośladków z małym luzem pozwalającym na włożenie ręki.

Innym ważnym wskaźnikiem doboru wózka jest właściwa wysokość jego oparcia i kąt ustawienia podnóżków. Nie bez znaczenia będzie także szerokość całego siedziska oraz odległość jego przedniej strony do podstawy, na którym się znajduje. Należy pamiętać, że niewłaściwie dobrane jakiekolwiek zaopatrzenie ortopedyczne zamiast ułatwić funkcjonowanie może je znacząco utrudnić.Zazwyczaj osoby dokonujące zakupu wózka nie mają zbyt dużej wiedzy i praktyki pod tym względem, dlatego też zalecane jest skorzystanie z pomocy placówek oferujących profesjonalne zaopatrzenie ortopedyczne. Zazwyczaj w każdej z tego rodzaju placówek funkcjonuje renomowany serwis oferujący wsparcie techniczne i praktyczne doradztwo w kwestii wyboru dobrze dopasowanego wózka inwalidzkiego.

Poruszając zagadnienie wózków inwalidzkich należałoby również nadmienić, iż jest to przedmiot, na którego zakup przewidziane jest dofinansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia. Zasady te w jasny sposób reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Odpowiedz