From the Blog

2 sierpnia 2014

Zapalenie pochwy, a antybiotykoterapia

Angina, zapalenie oskrzeli, poważne infekcje bakteryjne zazwyczaj kończą się antybiotykoterapią. W wielu przypadkach bez antybiotyku ani rusz. A dobrze dobrany antybiotyk jest w stanie postawić nas na nogi w przeciągu kilku dni. Taki właściwie dobrany antybiotyk jest bowiem w stanie skutecznie zwalczyć grasujące w naszym organizmie bakterie.

Niestety antybiotyk ma to do siebie, że nie zwalcza nie tylko te bakterie, które są przyczyną infekcji, ale również te pozytywne bakterie, które są odpowiedzialne za właściwie tworzenie ochronnej błony bakteryjnej. W związku z tym często po kuracji antybiotykowej prawidłowe działanie flory antybakteryjnej jest zaburzone.

Szczególnie narażone są wówczas przewód pokarmowy, a przypadku kobiet również narządy płciowe. To po przebyciu kuracji antybiotykowej kobiety najczęściej skarżą się na zapalenie pochwy. Niestety w wielu przypadkach antybiotyk jest koniecznością, jego przyjmowanie nie podlega więc żadne dyskusji. Jednak czy jesteśmy w stanie ustrzec się w jakiś sposób przed negatywnymi skutkami antybiotykoterapii. Jeśli chodzi o florę bakteryjną jelit, to wiele internistów jest w tej kwestii dosyć zapobiegawcza i wraz z antybiotykiem zapisuje także leki osłonowe. Więcej na stronie http://www.albothyl.pl/pytania/64.html

Są to zazwyczaj po prostu probiotyki, które niejako dostarczają nam tych właściwych szczepów bakterii. Jeśli jednak chodzi o kwestie związane z narządami płciowymi, to niestety profilaktyka tutaj wciąż jeszcze mocno kuleje. W związku z tym pacjentka ze skłonnościami do infekcji pochwy powinna poprosić lekarza lub farmaceutę o środki zapobiegające infekcjom pochwy. W tym wypadku to również probiotyki. Na rynku znajdziemy wiele tego rodzaju preparatów.

Spora część z nich jest dostępna bez recepty. Możemy je podzielić między innymi na dopochwowe oraz doustne. Różnią się one także od siebie rodzajem i ilością szczepów bakterii. Bardzo ważne są w tej profilaktyce leki, które odbudowują naturalne pH pochwy. Istotne jest to, aby przyjmować tego typu specyfiki zarówno w trakcie kuracji antybiotykowej, jak i po jej zakończeniu.

Odpowiedz