From the Blog

10 stycznia 2014

Przegląd sprzętu dla niepełnosprawnego – pionizator

Wśród wielu różnych urządzeń i sprzętów rehabilitacyjnych, dość mocno na siebie zwracają uwagę różnego rodzaju urządzenia, które pozwalają utrzymać chorym pionową pozycję stojącą. Wielu niepełnosprawnych, którzy cierpią na przykład na porażenie mózgowe, uszkodzenie rdzenia kręgowego, zanik mięśni oraz inne choroby, mają spore trudności z tym, aby przyjąć postawę stojącą oraz ją utrzymać. Ogólnie takie sprzęty medyczne służące do tego rodzaju rehabilitacji, przyjęły nazwę pionizator.

Jednak każdy z nich może być zupełnie inny. Możemy na przykład mówić o urządzeniach, które jedynie pomagają przyjąć pozycję stojąca, kiedy chory chce na przykład wstać z łóżka i później może już iść o własnych siłach. Często takie problemy ze wstaniem, które nie ograniczają możliwości przemieszczania się po domu, mają osoby starsze, których stawy i siła mięśniowa są bardzo osłabione. W przypadku osób chorych, które nie radzą sobie z takim zadaniem w wyniku wymienionych wcześniej dolegliwości, należy już mówić o urządzeniach rehabilitacyjnych, które nie tylko pomogą wstać i podnieść się z łóżka, ale również mogą stanowić transfer pomiędzy danymi punktami.

Zabezpieczenia stosowane w pionizatorach

Taki pionizator musi być już wyposażony w system zabezpieczeń, które dadzą choremu poczucie bezpieczeństwa, gdy znajdzie się ona w ich środku.Wśród elementów tego systemu, można wskazać przede wszystkim pasy zabezpieczające oraz stabilizatory blokujące możliwość przemieszczenia się w danej płaszczyźnie, w ten sposób zabezpieczonej części ciała. Takie obsunięcie się stopy, wówczas gdy, chory znajduje się już w pozycji stojącej, mogłoby grozić jego upadkiem i różnymi kontuzjami.

Większość pionizatorów jest sterowanych za pomocą elektronicznego systemu sterowania, do których tworzony jest niewielki pilot. Jego obsługa zazwyczaj jest bardzo prosta i opiera się jedynie na kilku funkcjonalnych przyciskach.

Oprócz tego urządzenie często wyposażone jest w podstawie w zestaw kółek, które umożliwiają łatwiejszy transfer z miejsca na miejsce chorego. Kółka te mogą być napędzane siłą mięśni rąk, w niektórych modelach, bądź też napędem elektrycznym, który czerpie źródło energii z akumulatora oraz ewentualnie zapasowych baterii.

Można jeszcze wskazać pionizator, który pełni funkcję przeciwodleżynową, dzięki specjalnym właściwością siedziska bądź legowiska, którego formę będzie mógł też przyjąć. Ponadto w sklepach medycznych dostępny jest również taki sufitowy do podwieszenia pod sufitem. Posada on system pasów wokół całego tułowia oraz nóg, który ma utrzymać ciało chorego.

Odpowiedz