From the Blog

10 kwietnia 2016

Narkotykowy detoks sposobem na pokonanie uzależnienie

narkomanka

Ludzie z różnych powodów sięgają po narkotyki. Mogą to być kłopoty w pracy, problemy w związkach czy różne inne niepowodzenia życiowe. Często też młodzi ludzie sięgają po nielegalne substancje dla zabawy, dla dreszczyku emocji, adrenaliny. Niestety wielu z nich uzależnia się w szybkim tempie i rujnuje życie sobie oraz innym.

Często takie osoby, chcąc wrócić do swojego dawnego, normalnego życia, podejmują decyzję o zerwaniu z nałogiem. Robienie tego na własną rękę może być jednak bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet dla życia. To dlatego detoks narkotykowy powinien odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarzy w specjalistycznym obiekcie. Należy mieć świadomość, że podczas detoksykacji może dojść np. do ataku padaczki, halucynacji czy nagłego podwyższenia ciśnienia. Dlatego pomoc medyczna musi być udzielona natychmiast, a w warunkach domowych jest to najczęściej niemożliwe. Główny cel całego procesu to pozbycie się z organizmu wszystkich substancji narkotykowych, a ich ilość oraz rodzaj określają w danej klinice lekarze. Określają również konkretną metodę czy technikę detoksykacji dla danego pacjenta.

Detoksykacja pierwszym krokiem do lepszego życia

Bardzo ważne w całym tym procesie jest zrozumienie, że detoksykacja jest zaledwie pierwszym krokiem w całym procesie wychodzenia z nałogu. Pozostawia ona organizm czysty, a pacjenta w znacznie lepszym stanie fizycznym – takie jest jej główne, właściwie jedyne, zadanie. Ważna jest także praca nad psychiką pacjenta, bo zazwyczaj jest ona dość słaba w tym momencie, często nie radzi sobie z głodem narkotykowym, który w takim momencie jest szczególnie silny i dotkliwy. Dlatego tak istotna jest równoczesna praca nad problemami psychicznymi czy emocjonalnymi danego pacjenta. Jeśli bowiem któryś z etapów leczenia zostanie zaniedbany, pacjent może z powrotem wpaść w nałóg. Podjęcie się leczenia z uzależnienia psychicznego jest jednak indywidualną decyzją, do której nikt nie może zostać zmuszony. Personel może odpowiednio zachęcać do tego pacjenta, ale to on sam musi tego chcieć.

Powyższy tekst został napisany na podstawie informacji podanych w artykule o detoksykacji narkotykowej w Medox.

Odpowiedz