From the Blog

26 marca 2014

Dojrzewanie hormonalne młodego człowieka

Okres dojrzewania dla wielu młodych ludzi jest problematycznym czasem pod wieloma względami, wahania nastrojów, konflikty z rówieśnikami, brak zgodności z rodzicami i ich sposobem myślenia.

Niestety u dziewcząt w okresie dojrzewania pojawia się także zmiana zachodząca w organizmie. Obecnie wiek inicjacji seksualnych znacznie się obniża coraz młodsze dziewczyny stawiają sobie za punkt honoru utratę dziewictwa, zapominając o odpowiednim zabezpieczeniu przed niechcianą ciążą. Rodzice zapominają że to nie na wychowawcach czy znajomych ciąży obowiązek uświadamiania dzieci a właśnie na nich samych. Wielu rodziców odkłada poważne rozmowy na późniejszy termin, pojawiają się problemy związane z wizytami u specjalistów ginekologów młodych dziewcząt, które zgłaszają się z niechcianymi ciążami lub koniecznością wypisania globulek dopochwowych.

Wielu rodziców decyduje się także na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych zapominając o konsekwencjach jakie ten środek antykoncepcji jest w stanie zrobić z organizmem, kiedy jest w niewłaściwy sposób dobrany.

Zanim zapadnie decyzja o tabletkach antykoncepcyjnych

Zanim lek taki zostanie wydany warto dokładnie sprawdzić stan zdrowia, poziom rozwoju, istnieje wiele metod mniej inwazyjnych których stosowanie zapobiega niechcianej ciąży. Wiele szkół i pedagogów stara się rozmawiać z dziećmi i młodzieżą, pojawiają się pogotowia wakacyjne, telefony zaufania, w Internecie roi się od stron internetowych i portali, które rozwiewają wątpliwości czy niewłaściwie powtarzane historie dotyczące antykoncepcji, pierwszego razu, czy metod zabezpieczania. Jednak nie zawsze przynosi to właściwe skutki, dziś młodzież nie szuka odpowiedzi na nurtujące pytania wśród rówieśników czy rodziców.

Tematy tabu niestety nadal takimi pozostają. Wystarczy jednak tak niewielki wysiłek, aby nasze dzieci nie rodziły dzieci, aby tragedie nie stawały się nasza codziennością.

Rodzicu, odstaw wstyd, rozmawiaj!

Warto rozmawiać z naszymi pociechami, kiedy czujemy, że nasza wiedza jest zbyt mała, poradnie specjalistyczne, specjaliści czy lekarze niosą pomoc w wyjaśnianiu problematycznych zagadnień. To od nas samych zależy, z jaką wiedzą nasze dzieci wychodzą w świat, nawet kiedy mówimy o antykoncepcji, czy rozpoczęciu współżycia.

Informacje częściowo zaczerpnięte ze strony Albothylu.

Odpowiedz